A libanoni kormány tárgyalásokat folytat az Irán-barát Hezbollah mozgalommal
„Meg akarják győzni az országban hatalommal bíró síita mozgalmat arról, hogy ne reagáljon a merényletre” – jelentette ki a libanoni külügyminiszter.
Mert mindenkinek ott „kényelmesebb”.
„Több olvasói kérdés is jött az ünnepekben.
Az első, hogy miért gondolom, hogy inkább Jemennél lesz eszkaláció és nem a Hormuzi szorosnál?
Nos – mert mindenkinek ott »kényelmesebb«. Hormuz zárása nem kínai érdek – Kína az iráni olaj messze legnagyobb (90%) és a szaúdi olaj egyik legnagyobb (20%+) importőre.
Kína alapvető érdeke visszafogni Iránt, és Teherán alapvető érdeke hallgatni Pekingre. Az USA-nak sem érdeke a választások előtt egy olyen gazdasági megrázkódtatás, amit Hormuz zárása jelentene – olajárak az egekben. Egyedül Oroszország járna jól – de ők azért nem túl erősek a Perzsa öbölben és aligha akarják magukra haragítani Pekinget, Rijádot és Teheránt. Csekélynek érzem itt az eszkalációs veszélyt – a főbb szereplők érdeke ez ellen szól.
Ha lesz (igazából már van) eszkaláció az Jemen, Vörös-tenger – ott főleg nyugati érdekek sérülnének - de kezelhető módon. Most ott mindenki kakaskodhat, Irán rombolót küld, az amerikaiak és a britek fenyegetnek. És lehet is háború, de ez demó verzió a Perzsa öbölhöz képest.
Hormuz 20 millió barrel/nap – világ fogyasztás 20%-a. Bab el-Mandeb 6 millió barrel/nap. A hajózó folyósó 3-3 km Hormuznál, a Bab el-Mandeb szoros pedig 26 km széles. A Vörös tenger kikerülhető – Hormuz nem – stb..
A nyugati hiradókban lemehetnek a brit és amerikai flotta akciói, kemény vezető Biden és Sunak, de kemények az irániak és a jemeniek is. Win-win.
Mindenki úgy tűnik, hogy csinál valamit – de valójában az igazán veszélyes eszkalációs zónákat – Libanon és maga Irán – kerülik.
El lehet még bombázgatni Irakban is Szíriában is mind a két fél részéről – a nagy kép szempontjából annak még sokkal kevesebb a jelentősége.
Persze azoknak, akik meghalnak, ez nem vigasz.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Meg akarják győzni az országban hatalommal bíró síita mozgalmat arról, hogy ne reagáljon a merényletre” – jelentette ki a libanoni külügyminiszter.
Nyitókép illusztráció. Fotó: ALBERTO PIZZOLI / AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.
Az izraeli Moszad egyik legösszetettebb titkos művelete, amelyet több mint tíz éven át terveztek, 2024 szeptemberében lépett működésbe.